Budując, wykańczając lub też gruntownie remontując swój dom bardzo często korzystamy z pomocy architekta i projektanta. Dla osób niewtajemniczonych zakres ich zadań może wydawać się bardzo podobny lub też praktycznie ten sam, przez co często można się spotkać ze stosowaniem tych terminów zamiennie. Nie jest to jednak poprawne nazewnictwo, ponieważ oba zawody różnią się znacznie między sobą przede wszystkim rolą, jaką pełnią w procesie przygotowywania i opracowywania całej dokumentacji architektoniczno-budowlanej. Warto rozróżniać je między sobą, szczególnie, jeśli zamierzamy skorzystać z usług któregoś z nich. Zatem architekt a projektant – na czym polega różnica?

Architekt a projektant – zakres obowiązków tego pierwszego

Podstawową różnicą pomiędzy architektem a projektantem jest zakres umiejętności natury czysto technicznej. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że architekt zapewni nam swoje doświadczenie i wiedzę z zakresu np. formułowania układu warstw budynku czy sprawdzania czy rozwiązania projektowe są prawidłowe pod kątem sztuki budowlanej. Oprócz tego posiada także wyczucie estetyczne, zdolności plastyczne i co ważne wizję, które są niezwykle przydatne już na etapie tworzenia koncepcji bazowej danego budynku.

Od jego wyobraźni, preferencji, wrażliwości będzie zależało wiele kluczowych kwestii, wśród których można wymienić bryłę budynku, rodzaj elewacji, układ funkcjonalny wnętrz oraz wiele, wiele więcej. Co trudne, ale i zarazem piękne w tym zawodzie to to, że łączy on w sobie elementy pracy na pograniczu zarówno inżynierii, jak i sztuki artystycznej. Jest to piękna i satysfakcjonująca, ale także bardzo odpowiedzialna praca. Jeśli szukamy architekta dla siebie, warto sprawdzić dotychczasowe osiągnięcia wybranej przez nas osoby, sprawdzić opinie w internecie, a także popytać swoich znajomych.

Architekt a projektant – zakres obowiązków tego drugiego

W odróżnieniu od architekta, projektant spełnia rolę czysto techniczną i posiada bardzo dokładnie sprecyzowany zakres swoich zadań. Należy do nich między innymi praca nad konstrukcją, instalacją elektryczną czy instalacją sanitarną. Nie planuje i nie wykonuje on żadnych prac czy zadań związanych z samym budynkiem, jego układem czy wykończeniem. Zakres jego obowiązków dotyczy kwestii wyłącznie technicznych, nie można bowiem mówić w tym przypadku o projektancie architektury.

Projektanta branżowego (ten, o którym tu mowa) należy również zdecydowanie odróżnić od projektanta wnętrz, który zajmuje się wykańczaniem i upiększaniem przestrzeni domu poprzez pomoc w doborze podłóg, kolorów ścian, wyposażenia, czy wreszcie dodatków w postaci ozdób, tekstyliów i roślin. Właśnie dlatego architekt a projektant to nie to samo.

Przy wyborze projektanta również dobrze jest sprawdzić jego stronę internetową, zobaczyć przykłady różnych realizacji, a także sprawdzić opinie w internecie. Warto także popytać swoich znajomych, czy nie mają kogoś zaufanego i sprawdzonego, kogo mogliby polecić.

Poznaj więcej różnic na: https://www.dom-art.pl/architekt-a-projektant/