Bez elektryczności praktycznie nie istniejemy, od dawna uważamy ją za coś oczywistego, co nam się zwyczajnie od życia w tych, a nie innych czasach należy. Tak jest też w rzeczywistości, gdyż skoro płacimy za prąd, ma się on w naszych domach znajdować. Jednak w podczas tego zastania w rzeczywistości, częstokroć zapominamy, że światło ma nie tylko wymiar praktyczny, ale i nastrojowy.

Nawet zwykłe lampki stołowe lepiej wybrać gustowne, aby stanowiły nie tylko źródło światła, ale również cieszyły nasze oczy i nie kolidowały z wystrojem pomieszczenia.
Każde musi zawierać jakieś urządzenie, przedmiot albo i mebel, które będzie nam przynosiło możliwość funkcjonowania w godzinach wieczornych i nocnych.

Trzeba jednak pamiętać o jednym, że także i w dzień, jakkolwiek rzadziej używane albo i nieużywane wcale, owe punktu oświetleniowe ciągle pozostają na swoich miejscach, a w blasku dnia bywają jeszcze bardziej widoczne, niż w świetle sztucznym. W dobie mody na rozległe salony nierzadko połączone z aneksami kuchennymi dla powiększenia rozmiarów właśnie w takich wypadkach szczególnie należałoby się postarać o wyraźne rozgraniczenie dwóch światów, jakim są niewątpliwie kuchnia i salon. I żyrandole klasyczne wydają się w tym wypadku najodpowiedniejsze. Trudno sobie nawet wyobrazić sytuację, w której podobną rzecz przytwierdzono by do sufitu kuchennego.

Może oczywiście mieć miejsce i to, że dani właściciele domu albo mieszkania są na wskroś nowocześni i nie wyobrażają sobie nawet tego rodzaju urządzeń u siebie. Wolą kinkiety albo Ledy i nic ich do powrotu do przeszłości nie przekona. Ich wybór, ich prawo, a z gustami dyskutować nie należy. Przy dzisiejszych możliwościach wyborów, nie ma się co zresztą temu dziwić. Wystarczy włączyć komputer i wpisać odpowiednią frazę, a z miejsca wyświetlą się nam sklepy internetowe z oświetleniem w ilości takiej, że można się wręcz w nich pogubić, ale jest na to sposób.

Kiedy czegoś szukamy, precyzujmy swoje oczekiwania. Wówczas znajdziemy wszystko i bez problemów.