Każdy kto buduje dom chciałby, aby jego budynek był jak najbardziej oszczędny energetycznie. Inwestorzy już na etapie projektowania mogą zwrócić na to uwagę architekta i w efekcie otrzymać tani w eksploatacji budynek. Co jednak w przypadku właścicieli już wybudowanych domów? Jak w takich domach można zadbać o oszczędność energetyczną? Oto kilka rad od naszych Czytelników.

 

~miodowapora: odziedziczyłam dom po rodzicach, to dawny budynek z lat 50, wtedy o oszczędności energetycznej jeszcze nikt nie myślał. W zasadzie zimą ponosiliśmy ogromne koszty ogrzewania budynku, aż do czasu gdy zastosowaliśmy ocieplenie domu. Okazało się, że wystarczyła nowoczesna izolacja termiczna, aby nasze rachunki za ogrzewanie zasadniczo się zmniejszył.

 

~BobBudowniczy: od dawna czytałem o rekuperatorach, we wszystkich artykułach rozpływano się nad zaletami wentylacji mechanicznej. Byłem przekonany, że w moim starym domu nie da się ich zamontować. Tymczasem panowie z tej strony – www.luftsystem.pl, uświadomili mi, że rekuperatory można zamontować w każdym budynku. Zdecydowałem się na ten krok i muszę przyznać, że zauważyłem wyraźną poprawę jakości powietrza. Zimą natomiast przekonam się czy jest to także znacząca oszczędność.

 

~Krzywy78: według mnie każdy kto zastanawia się nad tym jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie powinien zacząć od wymiany okien i drzwi. Stare drzwi i okna sprawiały, że budynki traciły dużo ciepła, a te nowoczesne są całkiem inaczej zbudowane i faktycznie pozwalają na zmniejszenie opłat za ogrzewanie domu.

 

~EkoLudek39: w mojej opinii jeśli ktokolwiek zastanawia się nad zwiększeniem energooszczędności swojego domu, to powinien zacząć od wymiany wszystkich urządzeń elektrycznych. Stara lodówka, pralka czy kuchenka pożerają ogromną ilość prądu, te nowoczesne są tak pomyślane i zaprojektowane, żeby zużywały jak najmniej energii elektrycznej, dlatego z pewnością będą one pomocne w zwiększeniu oszczędności energetycznej budynków.

 

~yfdaedfv: według mnie żeby naprawdę odczuć zmiany w oszczędności energii, a co za tym idzie w portfelu, tak naprawdę trzeba zainwestować nie w jedno, ale w kilka energooszczędnych rozwiązań jednocześnie, np. nie wiele da ocieplenie budynku, jeśli nadal są w nim stare okna i drzwi. Dlatego myśląc o zwiększeniu oszczędności energetycznej budynku należy myśleć o tym całościowo i wziąć pod uwagę wszystkie elementy, łącznie z możliwością ogrzewania domu z alternatywnych źródeł energii, dzięki zastosowaniu paneli słonecznych czy przygruntowych wymienników ciepła.