Jeśli tylko mamy możliwość stworzenia jadalni, czy to w kuchni jako osobny kącik, czy w odrębnym pomieszczeniu, to na pewno docenimy tę opcję. Pozwala nam ona na spokojne zjedzenie posiłku w miejscu do tego przeznaczonym. A jeśli dzielimy mieszkanie z rodziną lub przyjaciółmi to zyskają na tym tylko nasze relacje z nimi. Niestety, czasami nie mamy dużego pola do popisu. Jadalnia jest niewielka albo połączona z kuchnią. Warto jest wtedy dobrać takie meble do jadalni i urządzić ją w taki sposób, aby była praktyczna i funkcjonalna. Jeśli tylko możemy, nie rezygnujmy z posiadania jadalni!

 

Jaki stół do małej jadalni?

Wybór odpowiednich mebli do pomieszczenia, które nie grzeszy wielkością to zawsze nie lada wyzwanie. A co dopiero w sytuacji, gdy przy jednym stole musi usiąść kilka osób i przy tym nie odczuwać dyskomfortu podczas spożywania posiłku?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że jeśli stół stawiamy w kąciku wyznaczonym jako jadalniany w kuchni, to najlepszym wyborem będzie stół prostokątny. Możemy bez problemu dopasować go do ściany, przez co nie zabierzemy dużo miejsca całemu pomieszczeniu. Co ważne, aby optycznie nie pomniejszyć całego pomieszczenia i nie przytłoczyć go, najlepiej zdecydować się na meble do jadalni o cienkich, minimalistycznych nogach i blatach. Taki stół z pewnością nie będzie sprawiał wrażenia ‘’zbyt ciężkiego’’.

Taką samą zasadę powinniśmy zastosować w małej jadalni. Najlepiej postawić na stół o cienkich nóżkach albo na taki, który posiada ją tylko jedną. Możemy również darować sobie jakiekolwiek inne meble do jadalni oprócz stołu i krzeseł. Ciekawym pomysłem jest zdecydowanie się na okrągły stół, który możemy postawić na środku pomieszczenia. Resztę jadalni zajmą krzesła, a wystrój może być tworzony poprzez odpowiednie oświetlenie wnętrza i dekoracje zawieszone na ścianie, takie jak obrazy.

 

A co z krzesłami?

W przypadku krzeseł do małej jadalni zasada jest podobna jak przy stole. Powinniśmy powstrzymać się od typowo tradycyjnych, bogato zdobionych i mosiężnych krzeseł. Dla osób, którym nie przeszkadza brak oparcia, możemy polecić taborety. Mają one dwie zasadnicze zalety: po pierwsze, wsuwamy je pod stół i nie przeszkadzają nam w poruszaniu się po kuchni. Po drugie, w dzisiejszych czasach możemy wybrać naprawdę ciekawe pod względem aranżacyjnym taborety. Nie musimy więc martwić się, że tego typu mebel do jadalni jest niemodny.

Oczywiście osoby, które wolą mieć oparcie za plecami nie są skazane na taboret w małej jadalni. Równie funkcjonalnym pomysłem jest zainwestowanie w składane krzesła. Jeśli natomiast zależy nam na najwyższym poziomie komfortu, to powinniśmy zdecydować się na krzesła z miękkim siedziskiem, które wcale nie muszą się składać, ale same w sobie są smukłe. Takie krzesło powinno być pozbawione zbędnych podłokietników i być na tyle wąskie, aby wygodnie się na nim siedziało oraz aby nie kolidowało z krzesłami stojącymi obok przy jednym stole.