Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, to tutaj najczęściej przyjmujemy gości, często zdarza się także, że salon służy jednocześnie jako jadalnia lub sypialnia, dlatego zwłaszcza w przypadku mieszkań w blokach, aranżując takie przestrzenie należy wziąć to pod uwagę.

Niezależnie jednak od funkcji jakie ma spełniać salon, ani od jego rozmiarów przystępując do aranżacji tego pomieszczenia konieczny jest odpowiedni pomysł. Inspiracją może stać się tutaj wiele idei, jednymi z częściej wykorzystywanych są aranżacje w określonym stylu wnętrzarskim, oto kilka przykładów aranżacji w różnych stylach:

 

Salon w stylu nowoczesnym – został urządzony w odcieniach bieli, szarości i czerni z burgundowymi akcentami. Ściany salonu mają kolor jasnoszary, sufit pokryty jest białą farba, podobnego koloru są także szerokie listwy podłogowe. Sama podłoga do jasny, brzozowy parkiet. Z jasnego drewna zostały także wykonane wszystkie meble do salonu (pochodzą one z – https://meblezkrakowa.pl/blog/6_meble-drewniane-do-salonu.html). Centralnym punktem salonu jest ogromna, czarna kanapa oraz dwa wygodne, białe fotele, które ustawiono wokół szklanej ławy. Na kanapie leżą dekoracyjne poduszki w kolorach bieli, szarości i burgunda. Jedna ze ścian została ozdobiona różnej wielości ramkami, które także mają kolor biały, czarny i burgundowy. W tej aranżacji starano się osiągnąć efekt przestronności, czystości i minimalizmu.

 

Salon w stylu prowansalskim – w salonie tego typu dominowały będą pastelowe kolory oraz biel. Znaczenie mają tutaj elementy dekoracyjne i zdobienia ścian oraz mebli, często spotkać można także kwieciste wzory. W salonie zastosowano wrzosowy kolor ścian, zaś jasny parkiet pokrywa podłogę. W pomieszczeniu wykonano podwieszany sufit z ledowym oświetleniem. Sufit wykończają szerokie, ozdobne białe listwy, wiszące na jednej ze ścian białe półki mają dokładnie takie same zdobienia jak listwy sufitowe. W salonie znajduje się kominek wykonany z białego kamienia, zaś sam komin pomalowano na biało. Wszystkie meble mają ozdobne żłobienia i biały kolor, ale blaty pozostawiono w kolorze naturalnego, jasnego drewna. Obszerną białą kanapę zdobią poduszki o różnej wielkości i kształtach, białe, fioletowe lub w fioletowe kwiaty. Stojący na kominku wazon także pokryty jest kwiatowymi różoro – fioletowo zielonym wzorami. Na parapecie stoją liczne doniczkowe  rośliny zielone oraz kwiaty. W tej aranżacji starano się osiągnąć efekt eleganckiego, przytulnego i ciepłego wnętrza.