Oświetlenie nie jedno ma imię. Po dobraniu głównych źródeł światła do naszego domu przychodzi czas na te dodatkowe, które – jak się często okazuje – mają nie mniejszy wpływ na wygląd i atmosferę całego mieszkania. Pomocne w tym wypadku mogą być różnego rodzaju abażury, stanowiące nie tylko osłonę lampy, ale też niezwykle estetyczny dodatek.

 ABAŻURY – NIE TYLKO FUNKCJONALNOŚĆ

 Abażur to nic innego, jak osłona na lampę. Wykorzystuje się go najczęściej do osłaniania lamp podłogowych, nocnych, a także niektórych rodzajów lamp wiszących. Obecnie abażury, również w swoim tekstylnym, tradycyjnym wydaniu, wracają do łask i dostrzeżone zostały przez designerów, jako ten element oświetlenia, który posiada duży estetyczny potencjał.

 Nic więc dziwnego, że w sklepach specjalizujących się w nowoczesnym oświetleniu znajdziemy wiele wariantów pasujących do wnętrz urządzonych w różnych stylach aranżacji, od tradycyjnego, przez minimalistyczny, a skończywszy na popularnym stylu boho. (Przykładem może być tu sklep multilampy.pl, którego ofertą abażurów znajdziecie w tym miejscu: www.multilampy.pl/abazury)  

 Stylowy abażur pozwoli nam zmienić zwykłą lampę w estetyczny i funkcjonalny element wyposażenia, a także nadać naszej przestrzeni szczególnego uroku. Przy wyborze abażuru – jak i również innych elementów oświetlenia – warto zwrócić uwagę na to, by pasował on swoim stylem do reszty domu, a także na to, do jakiego pomieszczenia go dobieramy. Inne abażury wybierzemy bowiem do salonu, gdzie przyjmujemy gości, a inne do sypialni, w której odpoczywamy.

 FOTO ABAŻURY CZYLI MOC WINYLU

 Jeśli podobają nam się nadruki i nie unikamy ich w domu to powinniśmy przyjrzeć się tak zwanym foto abażurom, cieszącym się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Czym ten rodzaj abażurów różni się od klasycznych?

 Foto abażury wykonane są z wyjątkowego materiału, tak zwanego backlightu – winylowego materiału uzyskiwanego za pomocą naświetlania w bliskiej odległości. Winyl przepuszcza i rozprasza światło, nadając barwom na nadruku wyjątkowej soczystości, która jest w stanie ożywić niejedno pomieszczenie. (Co ciekawe materiał ten używany jest również przy różnego rodzaju reklamach, w formie plakatu winylowego, gwarantującego wyjątkowo estetyczny wygląd i widoczność).

 Jeśli chodzi natomiast o same nadruki to absolutnie nie możemy narzekać na brak ich wyboru. Wśród dostępnych na rynku wzorów znajdziemy między innymi te imitujące różnego rodzaju materiały, jak drewno, kamień, a także różnego rodzaju „etniczne” wzory przywołujące wspomnienia z dalekich podróży. Również miłośnicy stylu skandynawskiego oraz szerokopojętego minimalizmu znajdą coś dla siebie, nie wszystkie bowiem wzory są typowymi nadrukami składającymi się z wielu szczegółów i ozdób.

 Niektóre firmy oferują również możliwość wydrukowania własnych zdjęć, czy grafik, tak aby klient mógł otrzymać w pełni swój „abażur”. Musicie przyznać, że perspektywa takiego „spersonalizowanego” abażuru jest bardzo kusząca, prawda?