Tuleje najczęściej wykorzystywane są do produkcji silników spalinowych, ale nie tylko. Tuleje stanowią bardzo ważny element maszyn przemysłowych np. maszyn budowlanych. Czym dokładnie są? Tuleje to elementy, które odpowiadają za połączenie dwóch ruchomych elementów każdej wielkogabarytowej maszyny, takiej jak koparka, ładowarka czy spych. Dzięki obecności tulei połączone elementy mogą się obracać, a maszyna może prawidłowo wykonywać swoje docelowe zadania. Tuleje narażone są na duże obciążenie, dlatego też muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. 

Tuleje – podstawowe informacje

Jak wygląda tuleja cylindryczna? Swoim kształtem przypomina wydłużony pierścień, choć niektórzy określają to jako wydrążony walec. Tuleje powinny być pozbawione jakichkolwiek słabych punktów, ponieważ to od ich prawidłowej budowy zależne jest działanie podzespołów maszyn przemysłowych. Tuleja cylindryczna pełni przede wszystkim funkcję ochronną podzespołów maszyn przemysłowych. Najczęściej do produkcji tulei wykorzystuje się materiały takie jak brąz czy stal, ponieważ materiały te wykazują się dużą odpornoscią i trwałością. Tuleja cylindryczna umiejscowiona jest w ruchomej części maszyny przemysłowej np. w jej zawieszeniu lub siłownikach. 

Tuleje – rodzaje 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tulei, które wykorzystane mogą być do ochrony podzespołów maszyn przemysłowych takich jak maszyny rolnicze czy maszyny budowlane. Najczęściej wykorzystuje się tuleje takie jak:

  • tuleje metalowo-mosiężne,
  • tuleje kołnierzowe,
  • tuleje kuliste.

Niezależnie od rodzaju, każda z tulei cechuje się wytrzymałą powierzchnią. Tuleje dostępne są w wielu kształtach oraz rozmiarach, dzięki czemu mogą być wykorzystane w maszynach przemysłowych różnych marek. Rozmiar tulei należy dobrać tak, aby był on kompatybilny z współpracującymi elementami maszyny przemysłowej. Tuleje wraz z biegiem czasu ulegają eksploatacji na skutek działania wysokich temperatur, chemicznych substancji czy dużego obciążenia. 

Więcej informacji znajdziecie na https://www.hannecard.pl/

Kategorie: budownictwo