Wydawać by się mogło, że wybór klamki do drzwi to tylko kwestia odpowiedniego koloru dopasowanego do całościowej stylistyki. Okazuje się jednak, że istnieją inne kryteria doboru okuć takich jak na przykład kształt szyldu czy też samej klamki. Jest to o tyle ważne, że nawet najlepiej dobrany kolor może nie wystarczyć, gdy do nowoczesnego wnętrza pełnego ostrych krawędzi wybierzemy w pełni okrągłą klamkę. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie wnętrz pod kątem stylistyki i obecnych w nim kształtów. Na jakie klamki do drzwi w takim razie się zdecydować? Doradzamy!

Nowoczesne klamki do drzwi o ostrych krawędziach

W przypadku mieszkań o nowoczesnym charakterze dość oczywistym wyborem będą klamki do drzwi o kwadratowym zaostrzonym kształcie. Wiąże się to z tym, że w tego typu wnętrzach zwykle stawia się na minimalizm i wyrazistość formy. Stąd też wszelkie ostre krawędzie obecne w meblach, wyposażeniu wnętrz, czy też pozostałych dodatkach. Do bardziej eleganckich i biurowych wnętrz sprawdzą się także płaskie klamki do drzwi bez wybrzuszenia, które pięknie skomponują się z charakterem pomieszczenia.

Klasyczne klamki do drzwi o okrągłym kształcie

Klamki do drzwi o łagodnych kształtach to świetny wybór przede wszystkim do wnętrz hołdujących klasyce. Do okrągłego i wybrzuszonego kształtu dobierzmy odpowiedni kolor (na przykład antyczne złoto) i zyskujemy idealnie okucie, które jak nic innego podkreśli tradycyjną stylistykę. Warto zwrócić uwagę na kute klamki do drzwi o zakręconym kształcie, które można bez problemu dopasować do pozostałego wyposażenia klasycznego wnętrza. W kolorach i kształtach nawiązujących do klasyki znajdziemy bowiem bez problemu lampy wiszące, ozdobne końcówki karniszy, czy choćby meble wypoczynkowe. Wszystko to stworzy spójną całość i zagwarantuje harmonię klasycznego wnętrza.

Klamki do okien o różnym kształcie do kompletu

Odpowiedni kształt klamki do drzwi nie wystarczy, by uzyskać spójny wystrój wnętrza. Analogicznie należy bowiem postąpić z innymi elementami wnętrza. Należą do nich choćby klamki do okien, których odpowiedni wybór jest równie ważny! Na szczęście szeroka oferta to ułatwia, a dostępność klamek w różnych kolorach i kształtach umożliwi idealne dopasowanie nie tylko do okien, ale także do okuć drzwi i pozostałego wyposażenia wnętrza. Zasady wyboru są tutaj podobne. Zaokrąglone klamki do okien w antycznym kolorze będą idealne do wnętrz klasycznych, a z kolei te o ostrych krawędziach i utrzymane w nowoczesnej kolorystyce sprawdzą się do modnych i współczesnych wnętrz. 

Klamki do drzwi a kształt i obecność szyldu

Osobną kwestią przy wyborze klamek jest kształt i długość szyldu. Oczywiście, jeżeli tylko będzie on obecny. Jeśli bowiem chodzi o klamki do drzwi wewnętrznych, to najczęściej występują one bez szyldu. Szczególnie jeśli mówimy o nowoczesnej stylistyce. W takiej sytuacji pozostaje nam dobrać sam kształt rozety, który powinien odpowiadać kształtowi klamki. W przypadku tradycyjnych wnętrz sprawa ma się nieco inaczej, bo nawet jeśli nie planujemy korzystać z zamka w drzwiach, to szyld będzie stanowił piękną ozdobę i jak nic innego podkreśli charakter wnętrza.

Kategorie: Meble