Obecnie coraz popularniejsze są tak zwane oszczędne domy, które pozwalają na wtórne wykorzystanie zasobów. Wynika to z mody na ochronę naszej planety. Dzięki odpowiednim instalacjom możemy powtórnie wykorzystać nie tylko wodę, ale także ciepło, wytworzone przez nas i nasze ogrzewanie. Wszystko to z zachowaniem wymiany ciepła i bez wpływu warunków zewnętrznych. Taka właśnie jest rekuperacja. Dzięki niej możemy w pełni zrezygnować z wietrzenia mieszkania i cieszyć się świeżym, ciepłym, a do tego przefiltrowanym powietrzem. Zalet rekuperacji jest jednak więcej, ale wszystkie sprowadzają się tak naprawdę do wygody i oszczędności.

  1. Rekuperacja gwarantuje stałą wymianę powietrza

Dzięki wentylacji mechanicznej możemy w pełni regulować wymianę powietrza. W końcu za jego ruch odpowiadają tu wentylatory, które są niezawodne w każdych warunkach i gwarantują stałą wymianę powietrza. Do tego mamy pełny wpływ na intensywność wentylacji dzięki regulacji rekuperacji. Ważne jest tu jednak odpowiednie urządzenie i czujniki pomiarowe. To właśnie dzięki nim zmniejszymy lub zwiększymy przepływ powietrza.

  1. Brak wpływu warunków zewnętrznych na rekuperację

Dzięki mechanicznym wentylatorom problem z różnicą ciśnień i temperatur znika. W przypadku wentylacji grawitacyjnej często dochodzi do sytuacji, że wymiana powietrza po prostu się zatrzymuje. Jest to częsty przypadek w lecie, gdy temperatura zewnętrzna staje się równa lub wyższa od wewnętrznej. Zimą z kolei możemy doświadczyć ogromnych strat ciepła, co prowadzi nas do następnego punktu.

  1. Oszczędność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Główną zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest jej oszczędność. Ta może dochodzić do nawet 50%, a to wszystko dzięki rekuperatorowi. To właśnie w tym urządzeniu ciepło wylatującego powietrza przekazywane jest wlatującemu. Dzięki temu nie musimy używać tak mocnego grzania w zimie, gdyż ciepło z naszego mieszkania praktycznie nie ulatuje. Warunkiem są oczywiście zamknięte okna, ale napływ świeżego powietrza niezmiennie gwarantuje nam wentylacja mechaniczna.

  1. Filtrowanie wtłaczanego do mieszkania powietrza

Żyjemy w czasach, gdy jesteśmy często zmuszeni do zamknięcia okna w jesienne lub zimowe popołudnie. Wszystko to przez smog, który na dłuższą metę jest bardzo szkodliwy. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zyskujemy możliwość filtrowania powietrza, które trafia do naszych płuc w domu. Nie musimy więc dusić się w nieświeżym powietrzu z obawy przed otwarciem okna. Na pewno też oszczędzimy na oczyszczaczu powietrza lub roślinach neutralizujących zanieczyszczenia.

  1. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła

Dodatkową zaletą rekuperacji jest fakt, że możemy zamontować do niej gruntowy wymiennik ciepła. To pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność związaną z ogrzewaniem domu. Ciepło będzie bowiem nagrzewane wstępnie jeszcze zanim trafi do rekuperatora. Dodatkową zaletą jest schładzanie powietrza latem, ponieważ na głębokości instalacji panuje stała temperatura około 8 stopni Celsjusza. 

Rekuperacja – czy warto?

Jedyną odpowiedzią na to pytanie jest tak, warto. Jest jednak jedno „ale”. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest mały, a co ważniejsze, nie jest ostateczny. Oznacza to, że rekuperacja wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Wymaga bowiem ciągłego poboru prądu, wymiany filtrów i kosztownego serwisowania. Jednak pamiętajmy, że płacimy za ogromną wygodę i przyszłościową instalację.

Kategorie: Pozostałe