W hurtowniach kabli oraz bezpośrednio u producentów znajdziemy bardzo wiele różnego rodzaju rozwiązań, które można wykorzystać do przesyłu energii elektrycznej. O ile we własnym domu możemy nie potrzebować nie wiadomo jakich ilości kabli specjalnego zastosowania, o tyle na dużą skalę istnieje na takie produkty duże zapotrzebowanie. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z niskim lub średnim napięciem, wykonanie takiego kabla nie jest aż tak problematyczne, o tyle najbardziej restrykcyjne przepisy i największą trudność zawsze stanowi wykonawstwo okablowania, jakie będzie miało służyć do przesyłu energii elektrycznej w sieciach o wysokim napięciu, a nawet ekstra wysokim.

Kable, które są do tego celu odpowiednie będziemy mogli znaleźć chociażby w hurtowni Elkag. Większe ilości kabli określonego rodzaju można również kupić na specjalne zamówienie, wraz z transportem bębna w odpowiednie miejsce.

 

Warto zaznaczyć, że to właśnie produkcji takich kabli poświęca się najwięcej czasu i uwagi, także ze względów bezpieczeństwa ich stosowania. Równie ważne jest też to, aby zastosowane kable działały bezawaryjnie, a więc aby dobrze stawiały opór zmieniającym się warunkom atmosferycznym. W końcu, szalenie istotne jest też to, aby były efektywne, a więc aby w wydajny sposób i jak najszybszy pozwalały tę energię transportować. Jak szybko można się zorientować, na kable oznaczone symbolami EWN oraz WN są nałożone bardzo restrykcyjne wymagania, co do ich budowy oraz tego, jak w praktyce mogą działać. Zazwyczaj są to produkty najwyższej jakości.

 

Odpowiednia izolacja przewodów

 

Ze względu na fakt, że wewnątrz tych przewodów ma płynąć prąd o wysokim napięciu, jedną z kluczowych spraw była i jest izolacja, jaka zostanie w nim zastosowana, bo to ona w dużej mierze warunkuje bezpieczeństwo stosowania takiego przewodu. Obecnie w powszechnym zastosowaniu znajduje się polietylen sieciowy o symbolu XLPE, który ma świetne właściwości izolacyjne, ale też notuje zdecydowanie najniższe straty energii, która jest przez taki przewód przesyłana. Dlatego też, jeśli tylko zastosuje się naprawdę wysokiej jakości okablowanie, ma ono szansę być niezawodne i może też w minimalnym stopniu ingerować w przestrzeń, na jakiej będzie się ono miało znaleźć. Rozłożenie takiego okablowania nie zagraża ludziom, ale też w bardzo niewielkim stopniu wpływa na krajobraz. Dzięki tak wydajnym produktom można mieć pewność, że zostanie zapewniony stały dopływ energii do tych obiektów, które tego wymagają i które mają kluczowe znaczenie dla całej społeczności lokalnej.

 

Kategorie: Pozostałe