Gdy słyszymy określenie maszyny spalinowe to większość fanów motoryzacji myśli przede wszystkim o samochodach i motocyklach, część widzi być może kosiarki, piły mechaniczne czy generatory prądu, tymczasem wykorzystanie silników spalinowych jest dużo szersze. Dziś przedstawiamy maszyny spalinowe, które wspomagają prace budowlane, prace na roli oraz ogrodnicze. Ich wspólnym mianownikiem jest silnik spalinowy oraz praca z gruntem.

 

Zagęszczarki – szczegółowo bywają nazywane zagęszczarkami wibracyjnymi lub płytowymi, a potocznie mówi się o nich „skoczki”. Zagęszczarki znajdują zastosowanie w branży budowlanej. Są to maszyny służące do zagęszczania gruntu. Takie zagęszczenie podłoża możliwe jest dzięki wibracją, które przekazywane są przez płytę do podłoża. Elementem wzbudzającym wibracje jest zaś właśnie silnik. W zagęszczarkach wykorzystywane są silniki elektryczne lub silniki spalinowe benzynowe takie jak te – https://lifanpower.pl/silniki-spalinowe/18-silnik-spalinowy-lifan-8km-gx240.html.

 

Glebogryzarki – są to maszyny rolnicze, których zadaniem jest spulchnianie gleby. Mówi się, że glebogryzarka bierze „kęsy” ziemi stąd jej nazwa, będzie to zatem maszyna gryząca glebę. Wyposażona jest w noże o haczykowatym lub łukowatym kształcie, które odrywają części ziemi i odkładają je w innym miejscu. Głębokość i prędkość obrotów ma wpływ na jakość spulchniania ziemi. Powinny one zostać odpowiednio dobrane w zależności od roślin jakie mają zostać zasadzone na glebie oraz od samego rodzaju gleby. Co istotne glebogryzarki mogą być samobieżne – zasilane silnikami spalinowymi, ale mogą być zasilane poprzez wał obrotowy podpięty do ciągników, które to są napędzane silnikami spalinowymi.

 

Wertykulatory – inna nazwa wertykulatora to skaryfikator, jest to maszyna służąca do wertykulacji. Najogólniej rzecz ujmując wertykulacja jest to pionowe nacinanie gruntu po to, by usunąć z niego warstwę próchniczy, obumarłych traw czy mchów, a także zapewnić korzeniom lepszy dostęp do powietrza, wody oraz substancji odżywczych. Wertykulatory to maszyny, których głównym elementem jest duża liczba noży zamontowanych na obrotowych wałach. W zależności od napędu wertykulatory dzieli się na ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Wertykulatory bywają wykorzystywane w ogrodnictwie a także dzięki nim przygotowywane są murawy na boiskach sportowych.

 

Aerator – jest to urządzenie służące do napowietrzania i rozluźniania gleby. Stosuje się go w tych samych celach co wertykulatory, aeratory są jednak delikatniejsze niż wertykulatory.

Kategorie: Pozostałe