Zmiany w życiu są dobre. Szczególnie te związane z zamianą niedużego mieszkania na duży domek z ogrodem. Kto nie lubi komfortu, odpoczywania w ogrodzie na fotelu, leżaku, a nawet hamaku? Latem to brzmi bardzo kusząco, ale i zimą relaks w domu, przy kominku jest jak najbardziej pożądany. Plusów posiadania własnego domu jest wiele więcej, dlatego warto przemyśleć tę opcję. A jeśli już zdecydujemy, to od czego zacząć? Poniżej mini poradnik ze wskazówkami.

1.Poszukaj działki, która będzie miała odpowiednią wielkość oaz lokalizację. Pamiętaj, aby myśleć o przyszłości. Jeśli zamierzasz powiększyć rodzinę, to zadbaj o to, aby nowy dom powstał w miejscu z dobrym dostępem do sklepów, przystanków autobusowych, szkół, przedszkoli, przychodni itp.

2.Jak już znajdziesz dobrą działkę, poszukaj odpowiedniego projektu domu. Do wyboru są gotowe projekty domów, na przykład na stronie http://domato.pl lub projekty na indywidualne zamówienie, jednak tutaj już trzeba się udać do biura architektonicznego, by przedstawić swoje oczekiwania. Warto jednak na początku zrobić sobie chociaż małe rozeznanie w projektach gotowych, aby mniej więcej zobaczyć, co nam się podoba a co nie. Projektów jest teraz cały ogrom, poczynając od domów klasycznych, poprzez bardziej nowoczesne, parterowe, piętrowe, a kończąc na nietypowych, takich jak na przykład te przypominające stodołę z dużą ilością przeszkleń. W wielu przypadkach istnieje możliwość niedużej zmiany projektu, więc warto wziąć to pod uwagę.

3.Kolejny krok – znajdź dobrą ekipę budowlaną. Popytaj znajomych kogo polecają, poszukaj specjalistów też w sieci, posprawdzaj opinie, dotychczasowe realizacje. Jeśli znajdziesz kogoś odpowiedniego, umów się na spotkanie i dograj szczegóły.

4.Wybieraj dobrej jakości materiały budowlane. Wszystkie kwestie z tym związane omawiaj z wykonawcą, który może podpowiedzieć Ci ciekawe rozwiązania.

5.Gdy już przyjdzie czas na wykończenie i wyposażenie domu, pomyśl o tym, w jakim stylu chcesz urządzić swój nowy dom. Możesz dom urządzić samodzielnie lub poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który poda Ci gotowe propozycje, oczywiście z uwzględnieniem Twoich preferencji. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy nie mają zmysłu do urządzania wnętrz. Jeśli jednak uważasz, że dasz radę wszystko zaplanować to pamiętaj, że w sieci jest wiele inspiracji i możesz z łatwością sprawdzić co jest teraz modne, jaki styl dominuje. Możesz też oczywiście style łączyć ze sobą, jeśli chcesz uzyskać coś niepowtarzalnego.

Jak przygotować się do budowy domu?

Zanim przeprowadzimy się do naszego nowego domu to musimy przejść przez jego budowę. Dużo istotnych kwestii pojawia się już na wstępie, kiedy planuje się całe przedsięwzięcie. Na pewno warto zastanowić się nad budżetem, ponieważ plany planami, ale pytanie, czy budżet mamy odpowiedni, aby potem w trakcie budowy nie okazało się, że czegoś brakuje. Jeśli na przykład podobają nam się domy w typie stodoły i taki chcemy mieć na swojej działce, to już na wstępie warto poszukać projektu od razu z dopiskiem o kosztorys, czyli szukamy w sieci nowoczesna stodoła kosztorys. W wynikach pojawią się firmy oferujące takie projekty i od razu będziemy mogli sprawdzić, czy nasze środki pozwalają na budowę takiego domu. To jest ogromnym plusem przy gotowych projektach, że wszystko jest rozpisane i zaznaczone. Dzięki wizualizacjom i odpowiednim zdjęciom też od razu widać, czy dany dom spełni nasze oczekiwania, bo owszem liczy się wygląd domu, odpowiedni kształt, elewacja, ale przede wszystkim wnętrze oraz metraż.

Druga istotna kwestia to działka. Jeśli podoba nam się dany dom, to przed kupieniem projektu należy sprawdzić, czy pasuje on do zakupionej działki. Jeśli zaś nie mamy jeszcze działki, to warto brać pod uwagę odpowiednie wymiary, który pasują do upatrzonego projektu. Z reguły jest jednak tak, że najpierw wybiera się działkę, a potem dopasowuje się projekt. Dlaczego tak jest? Bo możemy kupić projekt domu na dużą działkę, a potem może się okazać, że w lokalizacji która nam się podoba są dostępne tylko działki wąskie. Aby uniknąć takiej sytuacji warto wziąć sobie tę kolejność do serca. Też nie od razu wszystko należy kupować w ciemno – warto analizować, porównywać, aby ostatecznie dokonać jak najlepszego wyboru dla siebie i całej rodziny.

Trzecia kwestia to wykończenie. Wspomniane już wizualizacje wnętrza domu pozwalają nam sobie wyrobić zdanie o tym, co chcemy mieć w środku – jakie meble, jakie kolory ścian, jakie dekoracje, jakie sprzęty. Dzięki temu możemy łatwo obliczyć koszty mebli, sprzętów, jak również podłóg, rolet, farb, płytek i innych materiałów. Do tego dochodzi również robocizna ekipy remontowej. Całość da nam określoną sumę bądź przedział. Dzięki temu będzie już wiadomo na co sobie można w pełni pozwolić, a z czego należy ewentualnie zrezygnować lub zmodyfikować. Choć zawsze dobrze jest mieć jakąś rezerwę, ponieważ w trakcie budowy czy wykończenia mogą pojawić się jakieś dodatkowe poprawki, zmiany, a za tym idą kolejne wydatki.

Kategorie: Pozostałe