Stal konstrukcyjna jest wyrobem bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić pracę w wielu branżach. Zaskakujące może być to, że jako materiał konstrukcyjny, stal umożliwia zarówno wytwarzanie elementów złożonych maszyn czy pojazdów, ale i konstrukcji ogromnych hal i budynków. Stawianie hal stalowych obecnie nie należy już do rzadkości. Różnego rodzaju wyroby stalowe stosuje się w budownictwie, głównie ze względu na fakt, że są one bardzo lekkie, dość plastyczne, a przy tym wszystkim bardzo wytrzymałe. W prosty sposób można też szybko zastosować je w praktyce.

Cechą charakterystyczną stali jest jednak jej podatność na rdzewienie. Jednakże, poprzez powszechnie stosowany zabieg ocynkowania ogniowego takich wyrobów, można taką stal niemalże w stu procentach zabezpieczyć przed korozją. Wyroby stalowe można też modyfikować w taki sposób, aby uzyskać dodatkowe, istotne cechy specyficzne wyrobów. Hartowanie stali przeprowadza się poprzez dodawanie do niej innych stopów, na przykład niklu, manganu czy też chromu. Dzięki takim ulepszeniom można chociażby zwiększyć odporność stali na wyjątkowo mocne naprężenia. Stal można też pokrywać specjalistycznymi powłokami. Dzięki takiemu zabiegowi można dodać jej na przykład właściwości kwasoodpornych.

Rodzaje wyrobów stalowych, które stosuje się najczęściej

Stal można kształtować w różny sposób tak, aby tworzyć wyroby różnego przeznaczenia. Więcej szczegółowych informacji na temat rodzajów wyrobów ze stali można uzyskać u jednego z producentów- jest nim chociażby firma Dumat. Jednym z nich są pręty stalowe, a także druty stalowe o różnym formacie. Można tutaj wyróżnić produkty ciągnione okrągłe, ryflowane, żebrowane, a także te, które wyrabia się z płaskowników zimnowalcowanych. Standardowym i bardzo popularnym wyrobem ze stali jest też oczywiście siatka, którą wykorzystuje się w roli ogrodzenia, ale która może też służyć do zbrojenia powierzchni betonowych. Szczególnym jej rodzajem jest chociażby siatka zgrzewana, która poprzez dodatkowe połączenia na ogniwach zyskuje odpowiednią sztywność. Rodzaj i właściwości takiej siatki można więc dobrać zgodnie z jej przeznaczeniem.

Do wyrobów stalowych można też zaliczyć kraty pomostowe. Są to specjalne elementy konstrukcyjne, które służą między innymi do projektowania i wykonywania ciągów komunikacyjnych- także tych na wysokościach. Produkowane w formacie kwadratów lub prostokątów, można także wyprodukować w nietypowych kształtach, np. okrągłych paneli. Z krat pomostowych wykonuje się też schody spiralne oraz podjazdy. Dzięki możliwości zastosowania krat pomostowych, bardzo szybko można stworzyć dojście do maszyn produkcyjnych, jakie znajdują się w parku maszynowym. Pomosty mają też swoje zastosowanie na halach magazynowych oraz w hurtowniach. Tutaj w szczególności sprawdzają się kraty, które są wyjątkowo odporne na duże obciążenia. Tak powstają bardzo solidne konstrukcje na długie lata użytkowania. W taki sposób powstały ciąg komunikacji może służyć nie tylko ludziom, ale można też nim transportować składowane towary.

Kategorie: Pozostałe