Urządzenie i uwicie swojego własnego gniazdka to nie lada wyzwanie – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pełnowymiarowym domem czy mieszkaniem w bloku. Obie opcje mają swoje wady i zalety, jednak w obu przypadkach zapomina się o zwróceniu uwagę na bardzo ważny aspekt wykończenia domu – jego oświetlenia. Wybrać lampy stojące czy wiszące? Oto jest pytanie! Poszczególne miejsca w mieszkaniu wymagają innych typów lamp. Oprawy świetlne powinny zostać troskliwie dobrane, a w niektórych przypadkach zaprojektowane specjalnie na potrzeby domowników. Zobaczcie, czym  kierować się przy zakupie oświetlenia do domu.

 

Lampy stojące – salon czy sypialnia?

 

Zacznijmy od lamp stojących, które są dość specyficznym typem oświetlenia. Jeśli chodzi o salon, to stojąca lampa ze sporym kloszem może być świetnym dopełnieniem głównego źródła światła – np. przy fotelu, gdzie zwykle zaczytujemy się w naszych książkach. Wieczorami może być wykorzystywana jako główne światło – po to by nadać ciepłego klimatu. Istnieje także opcja umieszczenia takiej lampy w biurze. Zwykle jest to biurkowa lampa z długim ramieniem, dzięki któremu cała powierzchnia użytkowa jest odpowiednio doświetlona. Ostatnim krzykiem mody są modele, w których eksponowany jest metal, który mocno połyskuje. W sypialni lampa stojąca może pełnić podobną rolę jak w salonie, jednak tutaj doradzałbym bardziej lampki nocne bądź specjalnie zamontowane źródła światła w ścianie nad łóżkiem.

 

Kinkiety, plafony i żyrandole

 

Czas na najbardziej uniwersalne typy lamp. Kinkiety są bardzo wygodnym w rozplanowaniu źródłem światła. Świetnie sprawdzą się np. w przedpokojach, które często są dość długie i wymagają montażu paru lamp. Plafony to bardzo skromne, płaskie lampy montowane na sufitach i podobnie jak kinkiety bardzo dobrze spełnią swoją rolę właściwie wszędzie. Polecam je zwłaszcza tym osobom, które nie chcą kombinować ani zastanawiać się, co wybrać do sypialni, a co do kuchni. Jeśli chodzi o żyrandole, to genialnie sprawdzają się w salonach i pokojach, które wymagają dobrego doświetlenia. Nie jest powiedziane, że nie będą pasować nawet do kuchni! Ba, nowoczesne żyrandole zupełnie nie przypominają eklektycznych odpowiedników. Ich największą zaletą jest to, że można w gamie podobnych produktów dobrać ilość źródeł światła w żyrandolu.

 

Lampy ogrodowe

 

Temat lamp ogrodowych dotyczy zwykle właścicieli domków jednorodzinnych. Warto się im przyjrzeć. Jeśli chodzi o samo oświetlenie budynku z zewnątrz, to sprawdzą się kinkiety – tym razem zewnętrzne i odporne na warunki atmosferyczne. Dopełnieniem estetycznym ogrodu mogą być oprawy gruntowe. Po zmierzchu nasz ogród nadal będzie prezentować okazale. Dodatkowo lampy gruntowe poprawiają nawigację po ogrodzie. Dla wszelkich wnęk (np. na ganku) można również montować plafony.

 

Lampy do biura

 

Doradza się, by w biurze mieć dwa źródła światła – lampę na biurko i jakąś lampę sufitową. Najprościej byłoby dobrać lampkę na biurko, która oświetla jak największą jego powierzchnię. Warto też zadbać, by w podsufitowym źródle światła umieścić mocną żarówkę o białym świetle – przy takim dużo łatwiej pozostać skupionym,