Zużywanie się poszczególnych części maszyn w obrębie danego zakładu produkcyjnego jest czymś normalnym. Można bowiem łatwo wyobrazić sobie, że niejednokrotnie maszyny te pracą niemalże przez cały czas, zwłaszcza jeśli zakład działa w ruchu ciągłym. Przy tak intensywnej eksploatacji okresowe przeglądy i regularne sprawdzanie stanu technicznego maszyn jest tak naprawdę kluczowe. Przede wszystkim pozwala to zapobiec wystąpieniu awarii w najmniej odpowiednim do tego czasie. Jeśli bowiem diagnostyka wykaże duże zużycie danego elementu- można poddać go naprawie, regeneracji lub całkowitej naprawie jeszcze zanim jego awaria zatrzyma pracę całego zakładu na długie godziny przestoju. Naprawa pozwala przedłużyć życie poszczególnych części maszyny. Jest też czymś standardowym, co pozwala uchronić firmę przed koniecznością wymiany wszystkich elementów na całkiem nowe.

 

Nakładanie nowych powłok oraz szlifowanie walców

 

To właśnie wymiana powłok na nowe pozwala znowu korzystać z pełnych możliwości, jakie daje maszyna. Dodatkowo, odpowiednio i precyzyjnie wykonane szlifowanie walców jako jeden z elementów obróbki końcowej, sprawia, że jest to jeden z najważniejszych procesów technologicznych. Obok samego szlifowania czasem może się również okazać konieczne nawiercanie walców oraz ich rowkowanie. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie nadać walcom odpowiedni, pożądany kształt, który podniesie wydajność całego procesu produkcyjnego.

 

Jak ocenić stopień zużycia walca?

 

Czasem naprawdę trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie dany, konkretny element wymaga regeneracji. W takim przypadku Grupa Hannecard może przeprowadzić specjalne badanie diagnostyczne, które między innymi polega na pomiarze profilu zużycia elementu, a także na wyważaniu dynamicznym oraz statycznym. Sposób ten jest zawsze niezawodny i szybko pokazuje, jak szerokie spektrum napraw trzeba wykonać. Pamiętajmy również o tym, że te firmy, które oferują fachowe szlifowanie, często same produkują także mieszanki o pożądanych właściwościach do tego, aby pokrywać walce i wałki biorące udział w procesie produkcji. Konsultant może przedstawić dostępne rodzaje mieszanek, w tym mieszanki gumowe (również i te bardziej specjalistycznego zastosowania), a także poliuretanowe, wśród których znajdziemy także te kwasoodporne lub też te o stałej chropowatości. Dodatkowo- co szczególnie często jest wykorzystywane w przemyśle papierniczym- istnieje także możliwość zastosowania powłok kompozytowych. Odpowiednio dobrana powłoka pozwala znacznie ułatwić cały proces produkcji.