Obecnie coraz popularniejsze są tak zwane oszczędne domy, które pozwalają na wtórne wykorzystanie zasobów. Wynika to z mody na ochronę naszej planety. Dzięki odpowiednim instalacjom możemy powtórnie wykorzystać nie tylko wodę, ale także ciepło, wytworzone przez nas i nasze ogrzewanie. Wszystko to z zachowaniem wymiany ciepła i bez wpływu warunków zewnętrznych. Taka właśnie jest rekuperacja. Dzięki niej możemy w pełni zrezygnować z wietrzenia mieszkania i cieszyć się świeżym, ciepłym, a do tego przefiltrowanym powietrzem. Zalet rekuperacji jest jednak więcej, ale wszystkie sprowadzają się tak naprawdę do wygody i oszczędności.
-
Rekuperacja gwarantuje stałą wymianę powietrza
Dzięki wentylacji mechanicznej możemy w pełni regulować wymianę powietrza. W końcu za jego ruch odpowiadają tu wentylatory, które są niezawodne w każdych warunkach i gwarantują stałą wymianę powietrza. Do tego mamy pełny wpływ na intensywność wentylacji dzięki regulacji rekuperacji. Ważne jest tu jednak odpowiednie urządzenie i czujniki pomiarowe. To właśnie dzięki nim zmniejszymy lub zwiększymy przepływ powietrza.
-
Brak wpływu warunków zewnętrznych na rekuperację
Dzięki mechanicznym wentylatorom problem z różnicą ciśnień i temperatur znika. W przypadku wentylacji grawitacyjnej często dochodzi do sytuacji, że wymiana powietrza po prostu się zatrzymuje. Jest to częsty przypadek w lecie, gdy temperatura zewnętrzna staje się równa lub wyższa od wewnętrznej. Zimą z kolei możemy doświadczyć ogromnych strat ciepła, co prowadzi nas do następnego punktu.
-
Oszczędność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Główną zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest jej oszczędność. Ta może dochodzić do nawet 50%, a to wszystko dzięki rekuperatorowi. To właśnie w tym urządzeniu ciepło wylatującego powietrza przekazywane jest wlatującemu. Dzięki temu nie musimy używać tak mocnego grzania w zimie, gdyż ciepło z naszego mieszkania praktycznie nie ulatuje. Warunkiem są oczywiście zamknięte okna, ale napływ świeżego powietrza niezmiennie gwarantuje nam wentylacja mechaniczna.
-
Filtrowanie wtłaczanego do mieszkania powietrza
Żyjemy w czasach, gdy jesteśmy często zmuszeni do zamknięcia okna w jesienne lub zimowe popołudnie. Wszystko to przez smog, który na dłuższą metę jest bardzo szkodliwy. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zyskujemy możliwość filtrowania powietrza, które trafia do naszych płuc w domu. Nie musimy więc dusić się w nieświeżym powietrzu z obawy przed otwarciem okna. Na pewno też oszczędzimy na oczyszczaczu powietrza lub roślinach neutralizujących zanieczyszczenia.
-
Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła
Dodatkową zaletą rekuperacji jest fakt, że możemy zamontować do niej gruntowy wymiennik ciepła. To pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność związaną z ogrzewaniem domu. Ciepło będzie bowiem nagrzewane wstępnie jeszcze zanim trafi do rekuperatora. Dodatkową zaletą jest schładzanie powietrza latem, ponieważ na głębokości instalacji panuje stała temperatura około 8 stopni Celsjusza.
Rekuperacja – czy warto?
Jedyną odpowiedzią na to pytanie jest tak, warto. Jest jednak jedno „ale”. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest mały, a co ważniejsze, nie jest ostateczny. Oznacza to, że rekuperacja wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Wymaga bowiem ciągłego poboru prądu, wymiany filtrów i kosztownego serwisowania. Jednak pamiętajmy, że płacimy za ogromną wygodę i przyszłościową instalację.