Budowa domu drewnianego najczęściej wiąże się z wykorzystaniem w tym celu odpowiednich technologii i technik, a dodatkowo precyzji. Na stronie https://drewdom.com/etapy-budowy/, znaleźć można ofertę firmy, która wykonuje domy drewniane w zgodzie ze sztuką budowlana, dzięki czemu mogą one służyć nawet trzem pokoleniom. Wśród etapów budowy domu drewnianego, wyróżnić można:
– fundamentowanie
– wznoszenie konstrukcji
– ocieplenie
– pokrycie dachowe
– montaż stolarki
– konserwacja
Fundamenty – jeden z najważniejszych etapów budowy domu drewnianego
Budynki drewniane należą do grupy budowli, które charakteryzują się bardzo niską wagą, stąd nie wymagają bardzo mocno zbrojonych i masywnych fundamentów. Fundamenty są jedyny mokrym etapem budowy domu drewnianego. Fundamenty nazywane są stanem zerowym budowy. Można wykonywać go na dwa sposoby. Zarówno w jednym, jak i również drugim sposobie wykonuje się ławy i ściany fundamentowe, natomiast różnicę stanowi przygotowanie podłoża pod podłogę na gruncie. Jednym ze sposobów jest wykonanie betonowej płyty, natomiast drugim drewnianego stropu, który opiera się na koronie ścian fundamentowych.
Bardzo istotnym elementem przy pracach fundamentowych jest wykonanie termicznej izolacji ścian, a także ułożenie folii kubełkowej, która ma za zadanie chronić fundamenty przed wilgocią.
Konstrukcja i ocieplenie w budowie domu drewnianego
Ogromny wpływ na solidność konstrukcji, a także koszty eksploatacji budynku ma jakość materiału użytego do konstrukcji, wstępny etap jego impregnacji, grubość ścian, a także jakość i metoda, dzięki której zostały wykonane połączenia elementów drewnianych. Przy budowie domów drewnianych, powinno korzystać się raczej ze struganej formy drewna, z zaokrąglonymi lub nawet fazowanymi krawędziami. Drewno powinno być zaimpregnowane, a także doprowadzone do wilgotności na poziomie ok. 20%. W zakres prac już na tym etapie wchodzi konstrukcja ścian wewnętrznych, które posiadają odpowiednio wycięte otwory okienne i drzwiowe. W miejscu, w którym łączą się ściany wewnętrzne i zewnętrzne, powinno się stosować paroizolację.
Grubość zastosowanej warstwy ocieplenia uzależniona jest od grubości użytych do budowy domu drewnianego bali. Zgodnie z polską normą ściany posiadają grubość ok.30 cm i nie wymagają stosowania ocieplenia. Jednak w przypadku domów budowanych przez Drewdom, w zależności od określonego projektu może być to obniżone do 22 cm.
W przypadku budowy domów drewnianych w Polsce, stosuje się najczęściej dwie technologie łączenia, do pierwszej zalicza się technologię sumikowo-łatkową, natomiast drugą stanowi technologia wieńcowa.