Mieszkańcy miast bardzo często chętnie korzystają z parków i terenów zielonych, gdyż to właśnie w takich miejscach faktycznie mogą mieć kontakt z przyrodą. Jednakże, projektowanie takiej przestrzeni jest wyzwaniem zarówno pod kątem doboru odpowiednich gatunków roślin, jak i elementów małej architektury, która będzie musiała się tutaj znaleźć.

W przestrzeni publicznej każdy element jest narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Niejednokrotnie także i na wandalizm. Dodatkowo, ograniczona przestrzeń sprawia, że na stosunkowo małym terenie trzeba zmieścić wiele elementów, a także roślin, które w naturalnym środowisku żyją na większej przestrzeni. Wszystko to razem może stanowić spore wyzwanie.

 

Kiedy już sadzimy drzewa- zatroszczmy się o nie w odpowiedni sposób

 

Drzewa sadzone w ramach większych parków mają znacznie większą ilość przestrzeni do rozwoju. Inaczej jest natomiast w przypadku drzew, które sadzi się obok chodników oraz jezdni. Wówczas, najbliższe otoczenie rośliny od razu zostaje przykryte płytami chodnikowymi lub asfaltem, który sprawia, że drzewo nie może się rozrastać, a do jego korzeni nie dopływa woda. Dlatego też pewnym standardem jest stosowanie takiego elementu jak żeliwna krata pod drzewa – https://www.artbud.pl/pl/c/Kraty-i-oslony-do-drzew/4418. Wykonana ze stopów metali, jest solidna, ciężka  i zapewnia odpowiednią osłonę korzeni. Jednocześnie, umożliwia też przepływ wody bezpośrednio do korzeni rośliny. Stanowi także pewną ozdobę, gdyż takie kraty zazwyczaj mają piękne zdobienia i utrzymane są w czarnej, szarej lub grafitowej kolorystyce.

 

Kolejnym, bardzo przydatnym elementem małej architektury są specjalne osłony na pień drzewa, które chronią je zarówno przed zwierzętami wyprowadzanymi na spacer jak i przed parkującymi samochodami. Stanowią także podporę dla młodszych drzewek. Osłony również prezentują się bardzo estetycznie, są uzupełnieniem krat pod drzewa, a w standardowej wersji produkuje się je z trwałego drutu stalowego.