Energooszczędny dom to, jak sama nazwa wskazuje, budynek pozwalający zaoszczędzić energię. Nie tylko cieplną, ale także elektryczną. Zaawansowaną formą domów energooszczędnych są domy pasywne, które nie tylko oszczędzają energię, ale także niskie zapotrzebowanie na nią oraz generowanie jej z odnawialnych źródeł energii. Domy pasywne nadal stanowią bardzo kosztowną inwestycję, jednak budynki energooszczędne powoli wkraczają na stałe do polskiego krajobrazu, coraz liczniejsza grupa inwestorów decyduje się właśnie na ten rodzaj domu.

 

Aby powstał energooszczędny budynek muszą zajść dwa podstawowe czynniki: dom musi być zaprojektowany jako energooszczędny oraz materiały zastosowane w jego budowie powinny także mieć niskie wskaźniki przenikalności ciepła. Jedynie obie rzeczy zastosowane w tym samym budynku sprawią, że dom będzie można nazwać energooszczędnym. Aktualnie szerzej zostanie omówione zagadnienie projektów domów energooszczędnych.

 

Obecnie na stronach biur architektonicznych oraz w rzeczywistości można znaleźć wiele nowoczesnych budynków konstruowanych właśnie w oparciu o zasady oszczędności energii. Przykładem planów, które pozwalają na oszczędności energetyczne jest projekt domu typu stodoła. To bardzo charakterystyczny budynek, który na myśl przywodzi budynek gospodarski – stąd jego nazwa. Dokładnie jak wyglądają takie domy można przekonać się tutaj – Domato.

 

Energooszczędne domy powinny mieć prostą bryłę. Nie ma tutaj miejsca na załamania, czy detale ozdobne. Wszystko powinno być proste i minimalistyczne. Taka zasada wynika z faktu, że miejsca takie jak winkle, gzymsy, obramienia okien i tym podobne powodują zwiększenie strat ciepła w budynku, bowiem energia cieplna ucieka z pomieszczenia właśnie przez tego typu elementy.

 

Kolejną zasadą jest obecność dużych przeszklonych powierzchni od strony południowe. Duże okna pozwalają przez długi czas cieszyć się światłem słonecznym. Po pierwsze zmniejsza to koszty związane z oświetleniem pomieszczenia, po drugie z jego ogrzaniem.

Kategorie: Pozostałe