Uprawa storczyków (znanych także jako orchidea) stała się popularna a wręcz w ostatnich latach bardzo modna. Warto przybliżyć parę faktów, ciekawostek i porad na temat tych niesamowitych roślin. Storczyk to rodzaj byliny, która należy do rodziny storczykowatych. Orchidee są uprawiane na całym świecie głównie dzięki pięknu i różnorodności kolorystycznej ich kwiatów. Rodzina, do której należą storczyki to największa grupa roślin na Ziemi, które kwitną. Występuje ponad 30 tys. gatunków. Orchidee są głównie kojarzone z gorącymi i tropikalnymi lasami, jednak storczykowate można spotkać również w zimnym środowisku tajgi czy tundry. Storczyki wyróżniają korzenie, które wyrastają ponad poziom gleby, Wynika to z pochodzenia tej grupy roślin – mianowicie w lasach równikowych rosną bezpośrednio na konarach drzew. Z uwagi na takie uwagi roślina musi mieć zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza i dwunastogodzinny cykl światła.

 

Podłoże do storczyków – klucz do sukcesu

 

Bez dobrego podłoża do storczyków roślina nie rozwinie się właściwie. Pierwszą sprawą jest odczyn pH, który powinien wynosić 4,5-6. Większość orchidei to epifity, czyli rośliny rosnące bezpośrednio na innych roślinach. Oczywiście storczyka nie można umieścić w zwyczajnej ziemi. Ich korzenie są pokryte warstwą komórek, które działają jak gąbka wchłaniająca wodę. Ta sama powłoka chroni przed nadmierną utratą ciepła i wody. Powyższe cechy korzeni storczyków powodują, że podłoże musi przede wszystkim zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i szybkie spływanie wody. Jaki materiał sprawdzi się jako podłoże? Jest wiele opcji, ale najczęściej stosuje się:  torf, korę jodły, wełnę mineralną, perlit,  kamienie, włókna kokosowe,  suszone korzenie paproci, mech torfowiec, granulat korkowy, granulat lawy lub mieszanki różnych granulatów. W polskich warunkach najłatwiej dostępna jest kora jodły. Oprócz samego podłoża ważna jest również doniczka, która musi być stosunkowo mała. Generalnie mówi się o tym, by stosować naczynia wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki temu łatwiej roślinę przesadzić, a korzenie przeciąć. Można także zapewnić lepszy drenaż byliny poprzez dodanie na spód piankowych orzeszków lub keramzytu.

 

Nawozy do storczyków

 

Skoro kwestia samego podłoża i podstawowych cech storczyków została omówiona, to należy także poruszyć kwestię nawozów do storczyków. Niestety w warunkach domowych podłoża w postaci kory czy granulatu nie dostarczają właściwie żadnych substancji odżywczych. Dlatego, by utrzymać rośliny w dobrej formie przez długi czas, należy stosować przeróżne rodzaje nawożenia. Zalecane jest stosowanie nawozu w płynie. Miesza się go z wodą i w odpowiedniej proporcji podaje roślinie. Rynek jest pełen preparatów i ciężko dokonać wyboru. Są dwa przedsiębiorstwa, które wyróżniają się jakością swoich produktów: Hesi i Biobizz. Hesi ma w swej ofercie stymulator Super Vit i nawóz Orchivit. Stymulator ma w składzie 25 składników odżywczych, które pubudzą wzrost rośliny, Środke jest o tyle skuteczny, że pozwoli na to, by roślina kwitła o jeden raz więcej. Co więcej, stymulator jest bardzo wydajny – jedyne 10 ml wystarczy na 650 ml wody. Orchivit to już nawóz dedykowany tylko i wyłącznie orchideom. Oferuje witaminy, aminokwasy i różne enzymy roślinne. Nawóz poprawia fotosyntezę i wspomaga sprawny rozwój rośliny.

Kategorie: Pozostałe