Jest to zadanie dla architekta, a następnie dla osoby, która dobrze zna się na kwestii wykonywania takiej instalacji w praktyce. Wiedza teoretyczna może niestety nie być wystarczająca. Obecnie, dostęp do energii elektrycznej jest już standardem. Trzeba się jednak w odpowiedni sposób zatroszczyć o to, aby finalnie ukończona instalacja była ona funkcjonalna, odpowiednio ukryta przed naszym wzrokiem, praktyczna pod względem naszego zapotrzebowania na prąd, a także bezpieczna.

Dlatego też nie powinno nas dziwić, jak wiele różnych produktów do wykonania takiej instalacji posiada dobrze zaopatrzona hurtownia elektryczna. Jeśli tylko wyruszymy na zakupy wyposażeni w całą listę niezbędnych nam materiałów- szybko przekonamy się, że wybór jest ogromny, ale też to właśnie w hurtowni znajdziemy najniższe ceny. Możemy też je wcześniej porównać.

 

Co na pewno będzie nam potrzebne? Lista może być naprawdę bardzo długa

 

Prąd trzeba doprowadzić do budynku poprzez zastosowanie odpowiedniego przyłącza, a następnie już w jego wnętrzu, w odpowiednim do tego celu miejscu trzeba zainstalować skrzynkę z rozdzielnią. To w tym miejscu następuje rozgałęzienie kabli na tyle obwodów, ile będzie się w naszym budynku znajdować. Każdy budynek musi też obowiązkowo zostać wyposażony w specjalny układ uziemiający, który dodatkowo chroni przed porażeniem elektrycznym. Istotne są też bezpieczniki, które chronią instalację przed bardzo wysokimi skokami natężenia prądu.

 

Jaka powinna być liczba obwodów w budynku mieszkalnym? Jest to jedna z najbardziej podstawowych kwestii. Za pewne informacja ta zostanie umieszczona w projekcie, zazwyczaj jednak liczba obwodów jest zależna od mocy oraz liczby urządzeń, z których będziemy chcieli korzystać. Można też roboczo określać to na podstawie całkowitej powierzchni mieszkania, gdyż taka statystyka sprawdza się dość dobrze. Przy mniejszych mieszkaniach wystarczającą liczbą obwodów może być 3-4, a przy naprawdę dużych domach może to być nawet ponad 7 obwodów. Do każdego z obwodów można przyłączyć do 10 gniazd.

 

Niezbędne okablowanie- to także jest istotne!

 

A w jaki sposób możemy umieszczać kable, które służą nam do transportowania energii elektrycznej? Jest to o tyle ważne, że za pewne nikt z nas nie chciałby mieć całego okablowania na wierzchu. Czasem, kiedy konieczny jest nieplanowany remont lub też trzeba coś usprawnić, aby zaoszczędzić sobie rozległych i czasochłonnych prac remontowych, prowadzi się kable w wersji natynkowej. Opcja ta cieszy się jednak znacznie mniejszą popularnością i jest stosowana z konieczności. Przewody są wówczas w pełni widoczne, istnieje więc konieczność ich maskowania tak, aby nie ucierpiała estetyka wnętrza. Najlepszym i najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest jednak ciągnięcie kabli w ścianach, a więc pod warstwą tynku. Wówczas cała instalacja jest niemalże niewidoczna.

https://www.elhl.pl/oprawy-wnetrzowe-linie-swietlne-c-970_974_977.html

Kategorie: Pozostałe