Własna studnia głębinowa jest dzisiaj czymś znacznie rzadziej spotykanym, niż lata temu, kiedy to podłączenie gospodarstwa do sieci wodociągowej nie było jeszcze standardem. A jednak, studnia nadal może być bardzo przydatna, szczególnie w momencie, kiedy posiadamy duży ogród wymagający regularnego nawadniania. W takim przypadku koszt odwiertu szybko się zwraca, gdyż korzystanie z wody ze studni jest znacznie tańsze od poboru wody do podlewania z wodociągu. Warto jednak wiedzieć, że utrzymanie studni w dobrej kondycji również wymaga pewnych zabiegów, do takich należy chociażby regularne czyszczenie studni http://terlan.pl/oferta/budowa-i-eksploatacja-ujec-wody/
Na czym polega czyszczenie i kiedy trzeba je wykonać?
Taką usługę może dla nas wykonać firma, która się specjalizuje w takich zleceniach, na przykład przedsiębiorstwo Terlan. Czyszczenie powinno być przeprowadzone około jednego razu w odstępie co dwa lata. Oprócz samego czyszczenia wykonuje się także badanie wody, która jest ze studni pobierana. Cena za taką usługę podlega indywidualnej wycenie głównie ze względu na konieczność wykonania pomiaru, co do tego, jak szeroka i jak głęboka jest studnia. Właściciel sam może podać te parametry do wyceny, ale koszt może wzrosnąć w trakcie czyszczenia, jeśli okaże się, że studnia jest większa. Po co wykonuje się takie czyszczenie? Z czasem w studni gromadzą się liczne osady, zabrudzenia, a sama studnia wymaga dezynfekcji. Warto jednak wiedzieć, że podczas dezynfekcji używane są specjalistyczne środki czyszczące, a więc dwutlenek chloru, nadtlenek wodoru lub też podchloryn sodu. Niestety, nie pozwala to na całkowite uzdatnienie wody w takim wymiarze, aby móc uzyskać wodę zdatną do picia.
Nie mniej jednak, można wykonać badanie wody, aby określić jej jakość. Może to być monitoring kontrolny poszerzony, czyli jedno z najbardziej podstawowych badań, na jakie można się zdecydować. Aby woda ze studni mogła służyć do picia, konieczny jest montaż specjalnej instalacji do uzdatniania wody. Kolejną ważną rzeczą jest to, że badanie jakości wody pobieranej ze studni pozwala na bardziej precyzyjne dobranie urządzenia do uzdatniania wody, co przekłada się na lepszą efektywność jego działania.
Stan studni trzeba badać regularnie, gdyż pomimo dobrego jej uszczelniania warstwą cementową, do wody mogą wnikać różne substancje, chociażby te pochodzące ze środków ochrony roślin czy nawozów stosowanych w rolnictwie. Dobrze jest więc trzymać rękę na pulsie, czyścić studnię i badać stan wody, którą z niej pobieramy.